یکشنبه , تیر ۵ ۱۴۰۱
خانه / مقالات برتر / مذهب اسلام در کامبوج

مذهب اسلام در کامبوج

«زکریا بن احمد» جوان ۶۰ ساله و بدكیشی است که در دوران خمرهای سرخ کامبوج زندگی کرده، نمی تواند مسلمانانی را که به خاطر كتابت فرا نماز کشته می شدند فراموش کند.این یک نمونه از مشکلات مذهب اسلام در کامبوج است که نیاز به برطرف شدن دارد. با ما همراه باشید.

 

* مسلمانان مجبور به خوردن گوشت خوک و کشف حجاب بودند

 

وی و تكثر از مسلمانان کامبوج در سال های انتهایی دهه هفتاد از نظام کمونیستی رنج می بردند که علمای بدكیش را اعدام می کرد، مساجد را تخریب کرد و مسلمانان را مجبور به خوردن گوشت خوک و کشف حجاب می کرد.

 

اما امروز ۴ تن از رهبران خمرهای سرخ همچنان در دادسرا بین المللی «پنوم پن» در حال محاکمه هستند و «زکریا بن احمد» می گوید: در آن دوران مسلمانان مورد هدف قرار گرفته و به صورت پروگرام ریزی شده کشته می شدند.

 

وی می افزاید: مردم در آن دوران برای ایجاد مکانی برای قرائت تلاوت كردن مخفیانه نماز تلاش می کردند، هنگامی که رانندگی می کردند و یا برای قضای حاجت از مسئولشان اجازه می گرفتند تلاش می کردند تا نماز خود را بخوانند.

 

وی که در خانه اش در نزدیکی مسجدی تازه تأسیس در شهر «شرینگ شامریس» سخن می گوید از افرادی می گوید که سعی کردند از دست حاکمان خمر مخفی شوند اما برنگشتند.

مسلمانان کامبوج که به اسم «شام» متمایز می شوند این سال ها و پس از سقوط دولت کمونیستی خمرهای سرخ به دنبال عدالت برای مسلمانان همچون دیگر اقلیت های دینی هستند.

 

 

* امام مسجد «شرینگ شامریس»: در هر دودمان یک شهید پیدا می کنید

 

«سالیس بن ابوتورلیب» امام مسجد «شرینگ شامریس» با بیان اینکه امروز می توانیم شعر خود را تعریف کنیم، می گوید: ما از محاکمه سران خمر سرخ حمایت می کنیم تا حقیقت آنچه در دوران «پول بوت» رهبر خمرهای سرخ بر ما گذشت آشکار شود.

 

وی که والدینش و ۴ خواهرش را در دوران خمرهای سرخ از دست داده، می افزاید: همچنان یاد آنان در اذهان ما باقی است و در هر قبیله می توانید یک کشته و شهید پیدا کنید.

این عدالتخانه در پایان ژوئن گذشته آغاز به کار کرد و مسلمانان کامبوج برای این مساله اهمیت خاصی قائل هستند هرچند در ضبط اتهامی رهبران خمر سرخ به مساله قتل عام مسلمانان توجه کمی شده است.

 

«وارینا سوالهبیر» در مرکز مدلل سازی فیلم سازی(براساس واقعیات عینی) جنایات خمرهای کامبوج در اینباره می گوید: پیش از این از مشکلات «شام»ها سخن گفته نمی شد و در اینباره مطالعه ها زیادی صورت نگرفته است چراکه عدالتخانه به دنبال شهادت های مردمی است.

 

 

وی می افزاید: کسی آمار دقیق مسلمانان کشته شده در دوران خمرهای سرخ را نمی داند اما تخمین مرکز ما بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار خوش كیش از ۷۰۰ هزار بدكیش کامبوجی است.
«وارینا سوالهبیر» تاکید می کند: «شام»ها این روزها در انجام شعائر خود آزاد هستند و مسلمانان کامبوج اکنون نیم میلیون جمعیت دارند و مساجد خود را بازآفرینی کرده و هویت دینی و قومی خود را بازیافته اند و به دنبال غلبه بر صدماتی هستند که از نظام سابق به آنها رسیده است.

درباره ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.