یکشنبه , تیر ۵ ۱۴۰۱
خانه / جاذبه‌های گردشگری اسلامی / مساجد کشور اندونزی را بیشتر بشناسید

مساجد کشور اندونزی را بیشتر بشناسید

این مورد از مسجدها کشور مالزی در مرکز شهر آچه ساخته شده است و از زمان ساختش تا به امروز نماد این شهر بوده است. سطح اندازه گیری آن ۱۵۰۰ متر مربع می باشد و گنجایش اقامه نماز برای ۳۰ هزار نمازگزار را دارد. این مسجد بزرگ دارای هفت گنبد و هشت کناره می باشد که ساخت آن در سال ۱۸۸۱ میلادی به ختم و آغاز بزرگ سال است. گردشگران بدكیش زیادی در ماه رمضان برای دیدن از این مسجد می روند. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری اسلامی در مورد مساجد کشور اندونزی را بیشتر بشناسید  بیشتر می گوییم.

سونامی که در سال ۲۰۰۴ روی داد قسمت های مازاد یدكی از شهر آچه را به انحطاط کشاند اما مسجد جامع از گزند سونامی در امان ماند. یکی از سنت ‌های عتیقه مسلمانان در این محدوده، ذبح گاو دو روز پیش از عید فطر است و این کار به تماس عاقبت ماه رمضان اعمال می ‌شود. ملاقات کنندگان باید تا بعد از ظهر آن روز صبر کنند تا بتوانند از گوشت آن که در طبق‌ های سنتی گذاشته می شود، میل کنند. در ماه مبارک رمضان تمام روستاهای كران ها آچه مراسم تلاوت قرآن دارند.

مسجد رهایش در جاکارتا

این مورد از مسگت ها کشور اندونزی را می توان یکی از گیرایی كشش های اصلی آن در نظر گرفت و قطعا لقب بزرگ ترین مسجد در جنوب غربی آسیا از آن مسجد استقلال می شود. مسجد آزادی در ملكوتی آبی رنگ و ارضی به سطح اندازه گیری ۱۰ هکتار ساخته شده است و ۱۲۰ هزار نفر می توانند در آن نماز به طاعت بپردازند. از زمانی که کشور اندونزی توانست به نجات اختیار حریت فراغت و دست یابد طرح ساخت چنین اهل مسجد مربوط به مسجد زاهد را آغاز کرد. به خاطر جبروت ساخت آن ۱۷ سال به طول انجامید و دارای معماری جالب با سقف های افزون بلند است که در نوع خود زیبا و کم نظیر است. مسجد استخلاص جاکارتا دارای هفت ورودی است. طبقه اسفل مسجد محل وضو و بازهم سرو سالم است و ایوان اصلی مسجد نیز در طبقه اول مخلوق شده است. در ظاهر اصل این مسجد از دو بنای مکعبی شکل  یکی بزرگ و دیگری کوچک تر خلق شده است.

مسجد دیان المهری در دپوک

این مسجد را به نام مسجد گنبد طلایی نیز می شناسند که دلیل آن کاملا مشخص است. مسجد دارای ۵ گنبد طلایی رنگ است که به سختی می شود در نگاه اول آن ها را ندیده گرفت. در معماری آن از سبک خاورمیانه ای الهام نژند شده است و دارای چندین مناره، گنبد و جزییات هنر اسلامی می باشد. این مسجد باشکوه از مسگت ها کشور اندونزی به خاطر زن تاجری به نام حاجیه Dian Djuriah Maimun Al Rashid که زمین ۵۰ هکتاری آن را اهدا کرده است چنین نامی دارد. این مسجد یکی از بزرگ ترین ماسجد در جنوب شرقی قاره آسیا است.

مسجد جامع تیلوک بیو

مسجد بیور، بر خلاف اکثر مسجدها دیگر در اندونزی (یا هر جای دیگر آ)، معماری به سبک تایلند را با تلفیقی از خانه های سنتی غرب سوماترا دارد که شامل سقف سه لایه می شود. معماری ویژه اختصاصی به فرد آن نیز با تزئینات زیبا که همخوانی وصله زینت با یکدیگر دارند و نیز چشم انداز فوق العاده آن به چشمه و تالاب های ماهی کامل شده است و مسلمانانی که برای پرستش به این مورد از نمازخانه ها کشور اندونزی می آیند می توانند جمع بر عبودیت از راحتی فوق العاده فضای گرداگرد بهره مند شوند.

مسجد ال ایرسیاد باندونگ

در باستان گنبد یک تیر شهری به حساب می آمد که با ورود هر غیر و آشنا ای به شهر تمام توجه او را می گرفت و جلوه گر معماری اسلامی بود، ولی در قرن امروزه و در شهر های جدید با برج های سر به فلک کشیده دیگر مجالی برای تماشای گنبدهای فیروزه ای نیست. بنابر این مردم اندونزی پشتكار گرفتند  مسجدرو کاملا جز و با معماری مدرن احداث کنند. پیمایش زمین مسجد ال ایر سیاد ۹۷۰ متر مربع است. قالب ‌های عالی نام باری در نمای غریبه و آشنا ساختمان این مسجد به ‌کار محزون شده است و از این ‌رو بنای مسجد را نسبت به سایر عمارت ساخت ‌های دوروبر خود مبرز کرده است. صحن گرداگرد این عمارت ساخت کاملا به صورت قالب مدور و دورانی گردشی مدل سازی شده و بنا این مسجد نیز در قالب مکعبی در مرکز این دایره قرار متاثر است.

مسجد جامع ماکاسار

این مورد از مسجدها کشور اندونزی در سال ۱۹۴۹ میلادی مصنوع و آفریدگار شده است و یکی از عتیقه ترین مسجدها این کشور لحاظ می شود اما به طور قطع می توان گفت که یکی از باشکوه ترین آن ها می باشد. در سبک و سیاق معماری آن می توان تریکیبی از معماری خاورمیانه ای و مدیترانه ای را ملاحظه کرد. نمای بزرگ آن رنگ سبز صلح بخش را شامل می شود که در ساخت دو گلدسته بزرگ آن نیز ار همین رنگ استعمال شده است. در این مسجد یک کتاب قرآن بزرگ محافظت می شود که گردشگران زاید برای دیدن آن می آیند. علاوه براین کتابخانه ای بزرگ و دارای کتاب های متدین درون آن مصنوع و آفریدگار شده است.

درباره ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.